Elsőre nagyon jó megoldásnak tűnik a Fővárosi Állatkert lépése, miszerint betiltotta a PET-palackos italok árusítását az állatkerti büfékben, azonban a döntés indoklásából (“a vízre szomjas látogató viszont bárhol megtöltheti a kulacsát csapvízzel”) hamar kiderül, hogy a probléma igen felszínes szemléletéről van szó.
Az eldobható műanyag csomagolások óriási problémát okoznak, hihetetlen szennyezés, pazarlás, és még sorolhatnánk. Azt persze nem tesszük hozzá, hogy azért, mert eldobhatónak hívjuk, nem kell ezt rögtön megtenni, egy másfél literes flakont 2-3-szor minden gond nélkül lehet újratöltve használni, utána pedig lehet szelektíven gyűjteni. De a kérdés legfontosabb oldala mégsem ez, hiszen ez önmagában csak mérsékli a gondot. A legnagyobb baj, hogy idehaza egyre fogynak az alternatívák az ilyen palackok használatára.
A legfájóbb és legérthetetlenebb az, hogy Magyarországról lassan tíz éve stílszerűen kidobták a visszaváltható üdítős palackokat.
2002-ben a Pepsi kezdte a sort, 2008 óta az addig még meghagyott termékét, a Kristályvizet sem forgalmazzák ilyen csomagolásban, majd 2011-ben jött a Coca-Cola. Mára már klasszikus értelemben vett üdítőitalok az éttermi negyedliteres üvegpalackokon kívül egyáltalán nem kaphatók idehaza visszaváltható palackban. Akkor a kereskedőknek írt levelében a vezető kóláscég a fogyasztói igényekre hivatkozott, amely egyszerűen felfoghatatlan. Mikor júniusban voltam pár napot Berlinben, láttam, hogy ott például jelenleg is kaphatók a kóláscég szinte minden termékéből visszaváltós palackok. Pont olyan kemény falú műanyagból, mint amilyenek annak idején nálunk voltak a kétliteresek, csak odakinn egy literes kiszerelésben. Majdnem mindenütt ott vannak, veszik, szeretik, mint annak idején nálunk is. Ennek láttán elképedve gondoltam vissza arra, tőlünk hogyan száműzték az egész rendszert.
Idehaza tehát a szomjoltók csomagolása terén egyre fogynak a fenntartható opciók, ami igen aggasztó tendencia. Az egyik utolsó bástyát a visszaváltható gyümölcsszörpök képezik, e mellett az ember elkészítheti saját maga italát gyümölcsből, esetleg vehet teafüvet, bár az is már jár hulladékkal, főleg, ha filtert választ, mint a döntő többség. No meg persze a sör- és borválaszték egy jelentős része továbbra is visszaváltható palackban kapható, ami önmagában remek, de a félmillió alkoholista országában nem lehet ez az egyetlen fenntartható alternatíva.